Lake Deneys Yacht Club

Telephone
(27) 016371 1393
Cell
079 472 0093 (Office)
082 570 3367 (Manager)
        Please note that cell-phone reception is not very good
FAX
(27) 016371 2343
E-Mail
Club Manager: manager@ldyc.co.za
Office: ldyc@telkomsa.net
Postal Address
PO Box40, Deneysville, 1932

LDYC Logo.jpg (6009 bytes)


• Home • Up • Medal Winners • Directions to LDYC • Results • Prizegiving •
 

horizontal rule

Description Trophy Name  Class Boat Name Skipper Name
COMMODORES CUP Carringtons Commodore Cup L26 TATOOSH LUKE WAGNER
    JS9000 Agattu Gregg Hurter
    FD STROCAM MINING Dirk Von Der Fecht
         
TUNE UP RACE OVERALL Prosound trophy 505 D Flying Freddie Hans Rogotzki
    FD Strocam Mining Dirk Von Der Fecht
    J22 Hang Ten Neil Armstrong
         
         
TUNE UP RACE KEELER Mama Action trophy  J22 Hang Ten Neil Armstrong
    Pacer 27 Music Sabago Guy Nottingham
    F1 Jolly Roger Rodger Attridge
         
TUNE UP RACE DINGHY   505 D Flying Freddie Hans Rogotzki
    FD Strocam Mining Dirk Von Der Fecht
    Finn Abygale Gerd Bohnsack
         
TUNE UP RACE CAT Blueberry Marketing trophy Nacra F20 None Wolf Siets
    Dart 2up Genoa None Dries Pretorius
    Hobie Tiger Harveys Homegrown Kyle Kenneth Harvey
         
TUNE UP RACE MULTIHULL   Farrier (Ladybid) Ladybird Andrew Dolloway
         
LADIES RTIR LINE HONOURS JULIAN GIRARD TROPHY Fast 42 Baleka Jessica Lenz
         
LADIES RTIR 1ST KEELER H/CAP LDYC TROPHY JS 9000 Agattu Aletta Smith
         
LADIES RTIR 1ST MULTI LDYC TROPHY Twiggy Trilonium Charmaine de Jager 
         
LADIES RTIR OVERALL   JS 9000 Agattu Aletta Smith
    Fast 42 Baleka Jessica Lenz
    Muira Kinetics Eleanor Spies
         
RTIR S/H OVERALL KEN WILSON SHIELD H16   Ryan Schefermann
    Dragonfly Fast Brian Lion-Cachet
    P19 Bad 'L Attitude M Kloeck
         
S/H RTIR LINE  VIC D'OLIVEIRA TROPHY Tornado Sport    V. Brown
         
S/H OVER 26" LDYC TROPHY JS 9000 Frumious Bandersnatch Will Goodlet
         
505 Murray Park Trophy 505 D Flying Freddie Hans Rogotzki
         
29 ER Lion Cachet trophy 29er funtastic Rob  Tarboton
         
49 ER Lion Cachet trophy 49er Thunder Bunny Anderw  Torboton
         
ASTOVE Astove Trophy Astove 30 Tanga James Oosthuizen
         
ATLANTIS Lindner Atlantis trophy  Atlantis 36 Morning Cloud Johan Horn
         
DART Dart association trophy Dart 2up Genoa NONE DRIES PRETORIUS
    Dart 2up Genoa Slippery When Wet Bob Kleynjan
         
DRAGONFLY Caravelle trophy  Dragonfly Magic 'Pora' Fly Manuel Raposo
DRAGONFLY Caravelle trophy  Dragonfly Breathtaking Ken Rees Gibbs
DRAGONFLY Caravelle trophy  Dragonfly Trident Gavin Higgs
         
FINN LDYC Finn trophy Finn Abygale GERD Bohnsack
         
FLAMENCA   Flamenca Std Safari Salama David Douglas Dowthwaite
         
FORMULA 1 D. Manten trophy  F1 Jolly Roger Rodger Attridge
FORMULA 1 D. Manten trophy  F1 Radio Holland Chris Phillips
FORMULA 1 D. Manten trophy  F1 Casimozo Steve Niccol
         
GYPSY BJC floating trophy Gypsey Wandering Jemina Francois Viljoen
         
HALCAT 2UP Surfcat trophy Halcat 2up HILLBILLY ROGER JOHN HILL
HALCAT 2UP   Halcat 2up Koebaai Hermanus Barend Du Plessis
         
HOBIE 14 Boatwise trophy HOBIE 14 Wind Junky Julius Joubert
         
HOBIE 16  Highveld trophy  HOBIE 16  Hot Stuff Ryan Schefermann
HOBIE 16    HOBIE 16  No Name JH CRAUSE
HOBIE 16    HOBIE 16  Zulu Pierre De Villiers
         
HOBIE 18  Blueberry Marketing trophy H18 Gust buster Richard Stephens
         
HOLIDAY 23 The boatyard trophy H23 No Name Michael Mc Wha
    H23 Moonbeam Richard Stewart
    H23 About Time Marcel Prydekker
         
HUNTER John Marais trophy  Hunter Fundi Jaco Swart
         
J22 J22 assoc. trophy J22 Jalapeno Sean Van Rensburg
J22 Rainbow irrigation trophy J22 ALFA ROMEO PAUL THOMPSON
         
JAGUAR John Marais trophy Jaguar Spirit Of The Wind Cornelius Van Niekerk
         
L26 John Marais Diamond trophy L26 Street Car Rob Willcox
L26   L26 Windways Phil Bennett
L26   L26 Carousel Jeremy Holdcroft
         
MISTRAL Mistral trophy Mistral Fin Noumea Deon Van Der Walt
MISTRAL   Mistral Fin Freude Noel Abendroth
         
NIMBUS Kamoya trophy  Nimbus Wavedancer Erik Michen
    Nimbus Sofia Gregory Williams
         
STADT 23 Munro Bezuidenhout trophy Stadt 23 Rainbow Rider Ralph Paterson
STADT 23   Stadt 23 Jem Johnny Smit
    Stadt 23 Illusion Craig De La Hunt
         
STADT 34   Stadt 34 Tall Masthead Rig (Icebreaker) Icbreaker David Lister
         
THETA C. Klejnjan trophy Theta 26 Cruising Bella Donna Peter Henry Rossi
         
TORNADO SPINNAKER Eliot trophy (glass) Tornado Sport Air Force One Peter Pace
         
TORNADO CLASSIC Collins fibreglass trophy Tornado Classic Speed Michael Beresford
         
ONE OF A KIND V.H.V. Marine trophy Twiggy Trilonium Geoffe Teasdale
         
OPEN CLASS DINGHY Farrington trophy 49er Thunder Bunny Anderw  Torboton
    505 D Flying Freddie Hans Rogotzki
         
OPEN CLASS CATAMARAN Blueberry Marketing trophy  Nacra F20 NONE Wolf Seitz
    Nacra F20 Swamp Critter Barry Yestin Hundley
    Inter 20 Double Espresso Mark Kopel
         
OPEN CLASS KEELER Roland & Rosa manager’s Trophy JS9000 Agattu Gregg Hurter
    Pacer 27 Music Sabago Guy Nottingham
    Pacer 27 Unruly Iain Gibson
         
OVERALL MULTIHULL LDYC trophy  Multi 23 Faster Jonathan Crawford
    Seacart The Bog Monster Alex Schon
    Multi 23 No Name Michael Vijverberg
         
OVERALL CATAMARAN Sony trophy Nacra F20 NONE Wolf Seitz
    Nacra F20 Swamp Critter Barry Yestin Hundley
    Inter 20 Double Espresso Mark Kopel
         
OVERALL KEELER Rose Wilson trophy JS9000 Agattu Gregg Hurter
    Pacer 27 Music Sabago Guy Nottingham
    Pacer 27 Unruly Iain Gibson
         
DINGHY UNDER 15’ Van Coller trophy 29er Funtastic Rob  Tarboton
    Finn Abygale Gerd Bohnsack
         
DINGHY OVER 15’ LDYC trophy  49er Thunder Bunny Anderw  Torboton
         
KEELER 28’ & OVER - HANDICAP Cabpruf trophy JS9000 Agattu Gregg Hurter
    JS9000 FRUMIOUS Frumious Bandersnatch Will Goodlet
    Fast 42 Baleka F Terblanche
         
KEELER 28’ & OVER LINE HONOURS Moonshiner trophy JS9000 Agattu Gregg Hurter
    JS9000 FRUMIOUS Frumious Bandersnatch Will Goodlet
    Fast 42 Baleka F Terblanche
         
ULTRA CLASS LDYC trophy Nacra F20 None Wolf Seitz
ULTRA CLASS LDYC trophy Nacra F20 Swamp Critter Barry Yestin Hundley
ULTRA CLASS LDYC trophy Inter 20 Double Espresso Mark Kopel
         
SPYC YACHT SPYC trophy JS9000 FRUMIOUS Frumious Bandersnatch Will Goodlet
         
LDYC YACHT Benson & Hedges trophy Nacra F20 Swamp Critter Barry Yestin Hundley
         
FAMILY Seadog systems trophy Nacra F20 NONE Wolf Seitz
    Multi 23 No Name Michael Vijverberg
         
HELMSWOMAN Gwen Fitzgerald trophy J22 Pottz Soft Play Shambles Shellee  Nel
         
OLDEST SKIPPER Plunkett family trophy TBC    
         
SHORTEST ELAPSED TIME Flagship trophy Nacra F20 NONE Wolf Seitz
    Nacra F20 Swamp Critter Barry Yestin Hundley
    Inter 20 Double Espresso Mark Kopel
         
LINE HONOURS Village management board Trophy Nacra F20 NONE Wolf Seitz
    Nacra F20 Swamp Critter Barry Yestin Hundley
    Seacart The Bog Monster ALEX SCHON
         
OVERALL ON HANDICAP William Samner memorial Trophy Nacra F20 NONE Wolf Seitz
    Nacra F20 Swamp Critter Barry Yestin Hundley
    Inter 20 Double Espresso Mark Kopel
         
OVERALL RTIR SPIRIT Alan Stuart trophy      LDYC MEMBERS
         
RTIR INTERCLUB  Offshore Sailing Acedemy (Chris & Libby Bonnet) Trophy     LDYC

horizontal rule

Locations of visitors to this page
Questions or problems regarding this web site should be directed to   
Copyright  1997 -
Ads For Africa. All rights reserved.
Last modified on : 06 Dec 2016

Disclaimer