Lake Deneys Yacht Club

Telephone
(27) 016371 1393
Cell
079 472 0093 (Office)
082 570 3367 (Manager)
        Please note that cell-phone reception is not very good
FAX
(27) 016371 2343
E-Mail
Club Manager: manager@ldyc.co.za
Office: ldyc@telkomsa.net
Postal Address
PO Box40, Deneysville, 1932

LDYC Logo.jpg (6009 bytes)


• Home • Up • Results • Medal Winners • Prize Giving • Sponsors • Directions to LDYC •
 

horizontal rule

Medal Engraving Trophy Name  Class Boat Name Skipper Name
COMMODORES CUP Carringtons commodore cup FD Strocam Mining Dirk Von Der Fecht
    JS9000 Agattu Tielman Burger
    Farrier 27 Split Decision Leslie Porter
         
TUNE UP RACE OVERALL Prosound trophy Flying Tiger Prodigy IV Chris Frost
    Hobie Tiger The Other Blonde Mark Kopel
    JS9000 Agattu Gregg Hurter
         
         
TUNE UP RACE KEELER Mama Action trophy  Flying Tiger Prodigy IV Chris Frost
    JS9000 Agattu Gregg Hurter
    T7 Wild Monkey Dance Jonathan Baer
         
TUNE UP RACE DINGHY   Sprog Serenity Glen Green
    Finn Fancy Free Gavin Smith
    FD Strocam Mining Dirk Von Der Fecht
         
TUNE UP RACE CAT Blueberry Marketing trophy Hobie Tiger The Other Blonde Mark Kopel
    Nacra F20 QE2 Wolf Seitz
    Halcat 2up Hillbilly Roger John Hill
         
TUNE UP RACE MULTIHULL Blueberry Marketing trophy Multi 23 Faster Bryan Lion-Cachet
    Dragonfly Magic Fly Manuel Raposo
         
LADIES RTIR LINE HONOURS JULIAN GIRARD TROPHY  Seacart Bog Monster Jesica Lentz 
         
LADIES RTIR 1ST KEELER H/CAP LDYC TROPHY L26 Phillanderer Yolanda van der Vyver
         
LADIES RTIR 1ST MULTI LDYC TROPHY Twiggy Trilonium Charmaine de Jager
         
LADIES RTIR OVERALL   L26 Phillanderer Yolanda van der Vyver
    Muira Kinetics Eleanor Spies
    J22 Cartoon J Smith
         
RTIR S/H OVERALL KEN WILSON SHIELD Multi 23 Faster Jonathan Crawford
    H16   Yestin Hundley
    H16 Hot Stuff Ryan Schefermann
         
S/H RTIR LINE  VIC D'OLIVEIRA TROPHY Nacra F20   Kobus v Huyssteen 
         
S/H OVER 26" LDYC TROPHY JS9000 Agattu Tielman Burger
         
505 Murray Park Trophy 505 D 7 of 9 Alexander Ham
         
         
DART Dart association trophy Dart 2up Genoa Slippery When Wet Bob Kleynjan
    Dart 2up Genoa No Name Mattew Clark
    Dart 2up Genoa Flying Start Marco Bruinenberg
         
DRAGONFLY Caravelle trophy  Dragonfly Krokodil Ben Mienie
DRAGONFLY Caravelle trophy  Dragonfly Flying Dragon Kian Ellens
DRAGONFLY Caravelle trophy  Dragonfly Trident Gavin Higgs
         
FORMULA 1 D. Manten trophy  F1 Jolly Roger Chris Duff
FORMULA 1 D. Manten trophy  F1 Radio Holland Chris Phillips
         
HALCAT Surfcat trophy Halcat 2up Hillbilly Roger John Hill
HALCAT    Halcat 2up Watta Boetjie Eugene Thornbill
         
HOBIE 14 Boatwise trophy H14 Wind Junkie Rickus Rickus
         
HOBIE 16  Highveld trophy  H16 Spin Awesome Brent Hayward
HOBIE 16    H16 Wisk Greg Plunkett
HOBIE 16    H16 Spin White Chocolate Hartmut Ilgner
         
HOBIE 18  Blueberry Marketing trophy H18 Gust Buster Richard Stephens
         
HOBIE TIGER Hobie Trophy Hobie Tiger Parrot Products Mark Wijtenburg
         
HOLIDAY 23 The boatyard trophy H23 Moonbeam Richard Stewart
    H23 Aquafox Ray Van Rensburg
    H23 Shenanigans Bruce Hepburn
         
HUNTER John Marais trophy  Hunter SIvocco II Arthur Campher
         
J22 J22 assoc. trophy J22 Hay J Trevor Hulleman
J22 Rainbow irrigation trophy J22 Hang Ten Neil Armstrong
         
JAGUAR John Marais trophy      
         
L26 John Marais Diamond trophy L26 Windways Phil Bennett
L26   L26 Street Car Rob Willcox
L26   L26 Carousel Jeremy Holdcroft
         
MISTRAL Mistral trophy Mistral Fin Chihili David John Hodgson
MISTRAL   Mistral Fin Freude Noel Abendroth
MISTRAL   Mistral Fin Noumea Deon Van Der Walt
         
MIURA        
         
NIMBUS Kamoya trophy  Nimbus Wavedancer Erik Michen
    Nimbus with furler Against The Wind Leo Gitelson
    Nimbus with furler Pileus Peter Allan Watts
         
STADT 23 Munro Bezuidenhout trophy Stadt 23 Jem Johnny Smit
    Stadt 23 Rainbow Rider Steven Haywood
    Stadt 23 Stadtisfaction Nichol Hakkesteeg
         
STADT 34   Stadt 34 Moonshiner Tommy Redmond
    Stadt 34  Indulgence Robert Wilson
         
THETA C. Klejnjan trophy Theta 26 Mykonos Christopher Ross
    Theta 26 Baltic Sea Brian Lazarus
         
OPEN CLASS DINGHY Farrington trophy FD Flashdance II Dirk Von Der Fecht
    Finn Fancy Free Gavin Smith
         
OPEN CLASS CATAMARAN Blueberry Marketing trophy  Inter 20 Double Espresso Simon Bonanus
    Hobie FX1 U571 Charles Girard
    Nacra F20 Swamp Critter Marc Hammick
         
OPEN CLASS KEELER Roland & Rosa manager’s Trophy First 8 Sailquip Quantum Calvin Nicholl
    Flying Tiger Prodigy IV Chris Frost
    JS9000 Agattu Gregg Hurter
         
OVERALL MICRO MULTIHULL LDYC trophy  Farrier (Ladybid) Ladybird Andrew Dolloway
    Multi 23 Faster Bryan Lion-Cachet
    Dragonfly Krokodil Ben Mienie
         
OVERALL CATAMARAN Sony trophy Hobie Tiger Parrot Products Mark Wijtenburg
    Inter 20 Double Espresso Simon Bonanus
    Hobie FX1 U571 Charles Girard
         
OVERALL KEELER Rose Wilson trophy L26 Windways Phil Bennett
    J22 Hay J Trevor Hulleman
    J22 Hang Ten Neil Armstrong
         
DINGHY UNDER 15’ Van Coller trophy Finn Fancy Free Gavin Smith
         
DINGHY OVER 15’ LDYC trophy  505 D 7 of 9 Alexander Ham
         
KEELER 28’ & OVER - HANDICAP Cabpruf trophy Flying Tiger Prodigy IV Chris Frost
    JS9000 Agattu Gregg Hurter
    Fast 42 Baleka H Karulius
         
ULTRA CLASS LDYC trophy Flying Tiger Prodigy IV Chris Frost
ULTRA CLASS LDYC trophy JS9000 Agattu Gregg Hurter
ULTRA CLASS LDYC trophy Hobie Tiger Parrot Products Mark Wijtenburg
         
SPYC YACHT SPYC trophy First 8 Sailquip Quantum Calvin Nicholl
         
LDYC YACHT Benson & Hedges trophy J22 Wildcard Cell C R Wiederhold
         
FAMILY Seadog systems trophy J22 Shambles Shellee  Nel
         
HELMSWOMAN Gwen Fitzgerald trophy J22 Shambles Shellee  Nel
         
OLDEST SKIPPER Plunkett family trophy J27 On The Rampage Nigel Sutherland
         
LINE HONOURS Village management board Trophy Marc Hammick Nacra F20 Swamp Critter
    Wolf Seitz Nacra F20 QE2
    Alex Schon Seacart The Bog Monster
         
DVISION "A" SAFIC Trophy Guy Nottingham Pacer 27 Music Sabago
    Iain Gibson Pacer 27 Unruly
    Sean Stuttaford Pacer 27 Stinger
         
DVISION "B" SAFIC Trophy Phil Bennett L26 Windways
    Trevor Hulleman J22 Hay J
    Neil Armstrong J22 Hang Ten
         
DVISION "C" SAFIC Trophy Chris Duff F1 Jolly Roger
    Chris Phillips F1 Radio Holland
    Johnny Smit Stadt 23 Jem
         
OVERALL ON HANDICAP William Samner memorial Trophy Phil Bennett L26 Windways
    Trevor Hulleman J22 Hay J
    Neil Armstrong J22 Hang Ten
         
OVERALL RTIR SPIRIT Alan Stuart trophy      TBA
         
RTIR INTERCLUB  Offshore Sailing Acedemy (Chris & Libby Bonnet) Trophy     DAC

horizontal rule

Locations of visitors to this page
Questions or problems regarding this web site should be directed to   
Copyright  1997 -
Ads For Africa. All rights reserved.
Last modified on : 06 Dec 2016

Disclaimer